CHECKMAT BJJ


photo (2)
CHECKMAT VE LEONARDO VIEIRA

Checkmat dünyada gelmiş geçmiş en iyi BJJ dövüşçülerinden sayılan Leonardo Vieira’nın hayat boyu edindiği tecrübeleri yansıttığı bir takımdır.

 

Takımımızın özelliği belli bir disiplin ve plan içerisinde ilerleyen bir sisteme sahip olmasıdır.  BJJ turnuvaları, UFC ve Bellator gibi dünyaca ünlü turnuvalarda dövüşen siyah kuşaklarımız yaklaşık her ay gelip salonumuzda seminerler verirler.

 

Son zamanların en çok gelişmiş sporunda amacımız sporcularımızı tüm yeniliklerden haberdar etmektir.  Checkmat İstanbul bir spor salonundan öte dünyaca ünlü bir takımın parçasıdır.  Amacımız once ülkemizi sonra takımımızı dünya arenalarında temsil etmektir.

 

Tüm zamanların en iyi Brazilian Jiu Jitsu (BJJ) dövüşçülerinden biri olan Leonardo Vieira seyir keyfi veren maçları ve uzun süredir sergilediği istikrarlı performansı ile ünlü olmuştur.

 

Leonardo Vieira 23 Mart 1976’da Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde doğdu. Tümü BJJ siyah kuşak sahibi üç erkek kardeşten (Ricardo Vieira, Leandro Vieira ve Leonardo Vieira) en büyüğü olan Leonardo ya da Jiu Jitsu camiasında söylendiği şekliyle Leo, altı yaşındayken “Academia Romero Jacare’de” efsanevi BJJ koçu Romero Cavalcanti’den ders almaya başladı.

 photo (1)

1993’de usta Cavalcanti, “Romero Jacare” takımını eski öğrencilerle bir araya getirip “Team Alliance’ı”  kurdu. Leo bu takımda yıllarca müsabakalara katıldı ve 21 yaşındayken efsanevi Dünya Şampiyonasında (1996) kahverengi kuşak iken Gracie Barra’nın öğrencisi Mauricio Mariano ile yaptığı son maçı kazanarak elde ettiği siyah kuşağı bu takımdayken ustasının elinden aldı.

 

Ertesi sene Leo, siyah kuşak olarak ilk kez, finalde Marcio Feitosa ile sayısız tarihi müsabakalarından ilkini yaptı. İlk dövüşü Gracia Barra’nın dövüşçüsü Feitosa kazandı ama 1998’de ikisi finalde tekrar karşı karşıya geldiğinde oyunların en zorlu mücadelelerinden biri olan müsabakayı kazanan kişi Leonardo oldu. Leonardo, dünya şampiyonasını son kez 1998’de kazandı. 1999’da finale kadar çıktı ama Royler Gracie’ye yenildi ve 2000’de de üçüncü oldu.

 

Fakat 2003 yılında dünyanın en itibarlı Submission Grappling madalyası olan ADCC’yi (Abu Dabi Combat Club) kazanınca kariyerinin zirvesine erişti ve 2005’te tekrar altına madalya kazandı.

 

Bu dönemler arasında Leozinho, Sao Paulo’ya taşındı ve orada Team Allianca HQ’da Fabio Gurgel tarafından çalıştırılmaya başlandı ama 2002’de baş koç Gurgel’e karşı küçük bir isyan çıktı ve Leonardo orada çalışan pek çok siyah kuşakla birlikte takımdan ayrıldı. Tartışma “Copa Mundo’dan” (Dünya kupası) bir hafta sonra olan “Mundial” (Dünya Şampiyonası) yüzünden çıkmıştı. “Copa Mundo’da” yarışmacılar için büyük ödül varken Mundial’de olmadığından Leonardo ve takım arkadaşları bu organizasyonu desteklemeleri gerektiğini düşündüler (CBJJO – Confederaçao de Jiu Jitsu Olimpico) ve orada yarıştılar. Gurgel ise buna karşıydı çünkü bu kupada yarışmanın Dünya Şampiyonası kadar itibar sağlamayacağını düşünüyordu. Dövüşçüler “Copa’da” dövüşmeye devam edince Gurgel gym’e girmelerini yasakladı. Bunun üzerine Leozinho ve diğerleri “Master Team” adında yeni bir takım kurdular. Bu takımda da yaşanan sıkıntıların ardından “Brasa” adında (argoda Brezilya demektir ama aynı zamanda kor ateş anlamına da gelir) başka bir takım daha kurdular.

 

Brasa takımı bugün de varlığını devam ettirmektedir ama 2008’de Leo ve kardeşleri daha serbest olacakları yeni bir takım kurmaya karar verdiler ve adını da CHECKMAT koydular.

IMG_7724

2011′de ADCC’de dövüşmesi için aldığı bir teklifin ardından emekliliği yarıda bırakıp geri döndü ve bu sefer, turnuvanın en kalabalık sıkleti olan 77 kiloda, yani bir sıklet yukarıda dövüştü. Çoğu kişi Leo Vieira’ya fazla şans tanımadı ve onun hırslı ama yaşlı olduğunu söylediler ama eski tüfek kariyerinin yedinci ADCC’sinde genç kuşağın en iyilerini yenip ikinci olunca herkesi kendine hayran bıraktı. Sporculuğunun yanında BJJ’nin en önemli koçlarından biri olarak Lucas Leite ve Joao Assis gibi pek çok sporcuyu da çalıştırmıştır. Ayrıca kendisi bugün tüm zamanların en iyi 10 BJJ müsabıklarından biri olarak kabul edilmektedir.

 

Kariyerindeki Başarılar:

 

Dünya altın madalyası 1997

 

Brezilya şampiyonluğu (1998)

 

Dünya şampiyonluğu (1996, 1999)

 

Dünya bronz madalya (2000)

 

2 kez Pan American şampiyonluğu (2002, 2004)

 

2 kez ADCC şampiyonluğu (2003, 2005)

 

2 kez ADCC gümüş madalya (2011, 2007)

 

Ve daha birçok unvan…

 

image_1

image_2

image_3

 

 

 

 

 

———————————————

 

CHECKMAT ISTANBUL: 

image

 

salon5

salon6

salon9

salon10